Umenie v Bellevue

Fascinujúci a kreatívny pohľad na život podáva prostredníctvom svojej tvorby umelec, keramikár Peter Smik. Jedinečnosť jeho diel približuje krásu…

3.apríl 2019 - Blog Press

Fascinujúci a kreatívny pohľad na život podáva prostredníctvom svojej tvorby umelec, keramikár Peter Smik. Jedinečnosť jeho diel približuje krásu sveta, pohľad na životné situácie, na nuansy života a kontroverznosť základných otázok bytia. Krása a veľkosť diela vás núti k hlbšiemu zamysleniu sa nielen nad otázkami všedných dní, ale i v širšom kontexte pochopiť dianie okolo nás. Na tému umenia, cesty k nemu sme sa porozprávali s umelcom, ktorého výstava prebieha v tomto čase v priestoroch Bellevue.

 

Pán Smik prezraďte nám, ako ste sa k umeniu dostali a kedy ste s ním začali?

Vzťah človek a hlina, keďže som keramik, vzniká možno niekde v detstve, keď sa človek prvýkrát zababre od blata. Tak skutočne začala moja prvá tvorba vznikať, keď som sa prvýkrát dostal ku vypaľovacej peci, to už je skoro 30 rokov. Vtedy som pochopil, že keramika je proces plný tajomstiev, ktorý okrem umeleckého prístupu vyžaduje aj množstvo skúseností a trpezlivosť.

 

Aké boli Vaše prvé kroky po rozhodnutí ísť umeleckým smerom?

Boli to viac-menej krôčiky. Pri keramickej alchýmii, kde sa snažíte odovzdať svoje vnútorné pocity sa nedá napredovať veľmi rýchlo, to je tá trpezlivosť, ktorú som už spomenul. Každý deň prináša novú emóciu, novú tému, uvidíme kam opäť vykročím.

 

Ktoré dielo  z Vašej tvorby považujete za najvýznamnejšie?

To, na ktorom momentálne pracujem. Keď už je dielo dokončené a vychádza z ateliéru von, už žije samostatným životom, hľadá si priazeň tých, pre ktorých bude tým najvýznamnejším.

 

Kým alebo čím sa inšpirujete ? Múzy, idoly…

Samotná inšpirácia je život a to, čo sa deje okolo nás. Príroda, kolotoč emócií a vzťahov sú tak silné, že ich nemusím vyhľadávať, ale oni si nájdu mňa.

 

Čo považujete vo Vašej kariére za svoje najväčšie úspechy?

Možno ten úspech vidím v spokojnosti, keď otvorím pec a emócia, ktorú som chcel vyjadriť v tavenom skle, alebo keramike, je taká akú som si predstavoval.

 

Ktoré z vystavovaných diel v Bellevue**** by si klienti nemali nechať uisť a prečo?

Na tejto výstave sú keramické plastiky zo šamotovej kameniny, kombinované s farebnými glazúrami a pigmentmi vhodné do interiéru aj exteriéru. Zaujímavé sú keramické srdcia, tu v Bellevue je to len časť väčšej expozície, ktorá bola odprezentovaná v minulom roku. Závesné reliéfy z taveného skla sú zas mojou najnovšou, premiérovou výstavou, na ktorej ešte stále  pracujem a ktorej impulzom pre vznik bola nedávna návšteva Fínska.

 

Čo by ste radi našim čitateľom ešte odkázali?

Budem rád, ak ich moje práce oslovia. Ak budú mať záujem, rád sa s nimi aj osobne stretnem, či už priamo tu v Bellevue, alebo v mojej súkromnej galérii a ateliéri v neďalekej Hôrke.

 

Ďakujeme za rozhovor.

Vedeli ste, že?

Grand Hotel Bellevue bol prvý hotel v bývalom Československu, kde bol postavený hotelový bazén. Dnes disponuje moderným wellness centrom s bohatou ponukou služieb.

Navštív wellness centrum

Darčekový poukaz

Prekvapte svojich blízkych a priateľov! Potešte ich darčekovou poukážkou alebo sa poďakujte obchodným partnerom a zamestnancom zážitkovým darčekom! Pošleme ju poštou, na mail alebo si môžete pre ňu prísť k nám osobne.

Darčekový poukaz

Odoberajte novinky

Odoslaním dávam súhlas GRAND HOTEL BELLEVUE, a.s. na zasielanie bezplatného elektronického spravodaja a informacií o novinkách a aktualitách prevádzkovateľa na mnou zadaný e-mail. Tento súhlas môžem kedykoľvek písomne odvolať na info@hotelbellevue.sk