Milujeme relax – Zlepšite si kondičku pri squashi

Squash je jednou z najviac fyzicky náročných hier. Stal sa populárnym v uplynulých rokoch po celom svete. Hrať môžete…

27.august 2018 - Blog

Squash je jednou z najviac fyzicky náročných hier. Stal sa populárnym v uplynulých rokoch po celom svete. Hrať môžete v ktoromkoľvek ročnom  období. Takže neprekvapia vás nevhodné poveternostné podmienky

Squash nie je vhodný pre každého

Squash nie je vhodný pre ľudí so srdcovými ochoreniami. Frekvencia srdcových úderov hráča stúpa do extrémnych hodnôt, kladie výraznú záťaž na myokard a môže generovať srdcové arytmie. Viac sa však dočítate v nasledujúcom článku – Squash a srdce. Ak preto hľadáte niečo vhodnejšie pre vaše zdravie a nechcete riskovať, skúste skôr tenis.

Mnohí nadšenci si squash nevyberajú len kvôli fyzickej námahe. Hra vyžaduje stratégie s množstvom rozhodnutí, ktoré musia byť vykonané v zlomku sekundy. Premýšľanie o tom, ako pohybovať svojim súperom, aby ste sa dostali do výhodnejšej pozície ako on. Pristihnete sa pri zdravom súťažení, napätí a túžbe zvíťaziť.

Veľkou výhodou squashu je relatívne nízka začiatočná investícia je pomerne nízka. Nevýhodou však je nedostatok squashových ihrísk. Ak prídete do Tatier na dovolenku, alebo len tu tak prebývate a túžite urobiť niečo atypické, zahrajte si squash. Výbornou voľnou je Grand Hotel Bellevue.

Squash je namáhavý šport. Ak ste neboli v poslednom čase fyzicky aktívny, alebo vaša kondícia nedosahuje vyššiu úroveň, skôr ako začnete, mali by ste absolvovať lekársku prehliadku. Začnite na úrovni, ktorá vyhovuje vášmu zdraviu. Osvojte si techniku a strategické myslenie.

Najdôležitejšie výhody, ktoré squash ponúka:

  • kardiovaskulárna kondícia a vytrvalosť, prívod väčšieho množstva kyslíka do krvného obehu zvyšuje svalovú vytrvalosť
  • spevnenie svalstva, rozvoj sily
  • rýchlosť, postreh a flexibilita
  • odreagovanie, relax, zlepšená koncentrácia

Zranenia, ku ktorým pri squashi dochádza

  • svalové zranenia rúk, nôh a chrbta – dôležité je rozcvičenie a zahriatie svalov
  • možné kolízie a kontakt s konštrukciou miestnosti alebo partnerom
  • nadmerná záťaž môže spôsobiť zápal šliach v lakti (tenisový lakeť)
  • pre zníženie rizika zranenia očí sa odporúča nosiť ochranné okuliare

„Nehrajte squash aby ste boli fit, buďte fit aby ste hrali squash!“

Squash vhodný na chudnutie

Nakoľko už vieme, aká je záťaž na kardiovaskulárny systém pri intenzívnej hre, pokiaľ chceme efektne a efektívne kombinovať squash s chudnutím, musíme časový interval zaťaženia výrazne znížiť. Bežne je odporúčaná fyzická aktivita spojená s chudnutím na 30 minút denne v priemere, avšak pri squash nám na dosiahnutie rovnakého výsledku stačí len polovica. Preto len 2 hodiny squashu týždenne vás udržia v dobrej kondícii za primeraných okolností, bez vážnych vplyvov na vaše zdravie a hlavne srdce.

Pri súvislej hodine squashu sa vám podarí spáliť až okolo 1000 kalórií, takže už po 3 a pol hodinách by ste mali spáliť ekvivalent rovný pol kilogramu tuku. Určite by ste však nemali hrať squash viac ako 3 a pol hodiny každý týždeň, mohlo by to totiž viesť k vážnemu poškodeniu vášho zdravia. V ideálnom prípade by ste tak mali robiť 45 minút každý druhý deň, aby váš organizmus mal čas na zotavenie sa.

V úplných začiatkoch by ste mali po každom tréningu squash zameranom na chudnutie dopriať svojmu telu až dva dni následného voľna. Zistíte, že tuk sa bude súmerne znižovať po celom tele, taktiež budete rozvíjať svalstvo rúk a nôh, navyše výrazne tak znížite zdravotné riziká.

Na základe vyššie uvedených výsledkov, pokiaľ stále túžite držať raketu v ruke a preferujete práve raketové športy (pri problémoch so srdcom), zvoľte radšej tenis, ktorý vás nepostaví do hodnôt srdcových frekvencií ako squash a je výrazne „pokojnejším“ športom.

Vedeli ste, že?

TripAdvisor nám udelil certifikát výnimočnosti. Udeľuje ho ubytovaniam, atrakciám a reštauráciám, ktoré od cestovateľov dlhodobo získavajú pozitívne recenzie.

Pozrieť si izby

Darčekový poukaz

Prekvapte svojich blízkych a priateľov! Potešte ich darčekovou poukážkou alebo sa poďakujte obchodným partnerom a zamestnancom zážitkovým darčekom! Pošleme ju poštou, na mail alebo si môžete pre ňu prísť k nám osobne.

Darčekový poukaz

Odoberajte novinky

Odoslaním dávam súhlas GRAND HOTEL BELLEVUE, a.s. na zasielanie bezplatného elektronického spravodaja a informacií o novinkách a aktualitách prevádzkovateľa na mnou zadaný e-mail. Tento súhlas môžem kedykoľvek písomne odvolať na info@hotelbellevue.sk