SAUNY

Sauna je pôvodne fínske slovo označujúce malú stavbu alebo miestnosť, ktorá sa po vyhriatí používa ako výhrevňa pri saunovaní.

Ohriatie tela nad normálnu telesnú teplotu je príjemné a relaxujúce. V saune sa uvoľňujú unavené svaly a ukľudňuje sa stresovaný mozog, pretože telo vyplavuje do krvi úľavu prinášajúce látky ako sú endorfíny. V saune platí pravidlo "dokiaľ sa vám to páči", dôležité je ale dbať na pocity pálenia nosa a kože tváre a zvýšeného pocitu tepla. Obvykle k nemu dochádza po 15 minútach, čo je odporúčaná doba pobytu v saune. Dlhší pobyt, či už v teple alebo chlade, je rizikový. 

Ochladenie tela po zohriatí v saune sa vykonáva buď pobytom na studenom vzduchu alebo ešte lepšie prudkým znížením teploty pomocou sprchy alebo v ochladzovacom bazéne.

Prudké zohriatie a ochladenie sa opakuje niekoľko krát.

Pravidelné saunovanie výrazne zlepšuje imunitný systém človeka.Sauna blahodarne vplýva na dôležité funkcie organizmu, napr. schopnosť správnej reakcie ciev kože, činnosť srdca, obličiek, pľúc a nervovej sústavy, na látkovú premenu, ako aj reguláciu telesnej teploty. Podporuje tiež imunologické procesy.

Saunovanie sa neodporúča pri chorobách srdca a krvného obehu. Pri kožných chorobách je portrebné poradiť sa s lekárom. Do sauny by tiež nemal chodiť ani človek s horúčkou, pretože má narušenú termoreguláciu.

Napriek tomu, že sauna uvoľňuje, je pre telo extrémnou záťažou, a tak sa neodporúča, aby do nej chodil človek veľmi unavený alebo nevyspatý. Rovnako by tam nemal ísť človek hladný alebo prejedený, ani smädný.

Pretože sa človek počas saunovania veľa potí, je potrebné dodávať telu dostatočné množstvo tekutín, v čom je vhodné pokračovať aj po skončení saunovania. Pri saunovaní sa neodporúča piť alkoholické nápoje.

V saunovom svete Grand Hotela Bellevue máte možnosť vyskúšať tieto druhy sáun:

  • suchú (fínsku)
  • parnú
    • soľnú
    • bylinkovú
    • eukalyptovú
Fínska sauna Bylinková parná sauna
Vlhkosť vzduchu: 15 – 20% Vlhkosť vzduchu: 100%
Teplota vzduchu: 95 – 105°C Teplota vzduchu: 42 – 47°C
Odporúčaná doba pobytu: 15 min. Odporúčaná doba pobytu: 15– 20 min.
Soľná parná sauna Eukalyptová parná sauna
Vlhkosť vzduchu: 100% Vlhkosť vzduchu: 100%
Teplota vzduchu: 42 – 47°C Teplota vzduchu: 40°C
Odporúčaná doba pobytu: 20 min. Odporúčaná doba pobytu: 10 – 15 min.